VVS og Energiområdet

Kom til informationsmøde den 11 april 2023

 

Branchen har særligt behov for kvalificeret arbejdskraft og ønsker via dette opkvalificeringsforløb, at kunne rekruttere både medarbejder eller elever til deres virksomheder, som gennem dette forløb har opnået relevante og efterspurgte faglige kompetencer.

Der er gode job og uddannelsesmuligheder i VVS-energibranchen. :)

Målet med opkvalificeringsforløbet er at gøre dig interesseret i ordinær beskæftigelse eller uddannelse i branchen inden for VVS-energiuddannelsen. Dette gøres ved, at du deltager i et opkvalificeringsforløb, som giver dig faglige kompetencer til selvstændigt at varetage relevante arbejdsfunktioner og brede opgaver rundt om VVS- og energiområdet.


De faglige kompetencer du opnår, kan bruges bredt i branchen. Under opkvalificeringsforløbet bliver du løbende orienteret omkring beskæftigelse og uddannelsesmuligheder samt de forskellige indgangsveje til branchen.
Opkvalificeringsforløbet udgøres af ca. 10 ugers undervisning.


Uddannelsesudbyderen foretager efter opkvalificeringsforløbet opfølgning med dig for at drøfte mulighederne for på sigt at blive faglært

 

Den 11 april 2023 klokken 12:00 afholdes der et informationsmøde hos Esbjerg Jobcenter Exnersgade 33, 6700 Esbjerg.

 

Ønsker du at deltage i informationsmødet d. 11 april 2023, så kontakt Jobcenter Vejen

Læs mere om forløbet i brochuren. 

 

VVS - og Energiområdet